DM NAVIGATOR – LIDER REJESTRU AKCJONARIUSZY
Dom Maklerski Navigator S.A., jako jeden z najbardziej aktywnych domów maklerskich w zakresie przechowywania i rejestrowania papierów wartościowych oraz niekwestionowany lider usługi rejestru akcjonariuszy (ponad 2500 zawartych umów oraz kilkadziesiąt tysięcy zarejestrowanych akcjonariuszy), oferuje spółkom kompleksowe usługi wsparcia w procesie dematerializacji, w tym w zakresie doprowadzenia do otwarcia a następnie prowadzenia rejestru akcjonariuszy.
Dom Maklerski Navigator S.A. prowadzi rejestry spółek akcyjnych (S.A.), spółek komandytowo-akcyjnych (S.K.A.) a także prostych spółek akcyjnych (P.S.A.) oraz spółek europejskich. Rejestracji podlegają nie tylko akcje ale także np. warranty.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom spółek proponujemy wybór jednego z czterech pakietów, dostosowanych do potrzeb i charakteru spółek.
Najbardziej elastyczna oferta
Najbardziej merytoryczna oferta
- Możliwość wyboru jednego z czterech pakietów usług
- Możliwość zmiany pakietu
- Możliwość podpisania umowy korespondencyjnie lub z wykorzystaniem podpisu elektronicznego
- Elastyczny system rabatów dla grup kapitałowych oraz "w grupie taniej" dla podmiotów, które zgłoszą się razem
- Wsparcie merytoryczne spółek - bezpłatne konsultacje dot. Twojej Spółki z naszym ekspertem!
- Komplet wzorców dokumentów niezbędnych do dematerializacji
- Największy na rynku zespół specjalistów dedykowanych obsłudze rejestrów akcjonariuszy
- Najlepszy zespół specjalistów - przeszkolone kilka tysięcy osób
- Interaktywny kwestionariusz zgłoszenia akcjonariusza do spółki i generator protokołów odbioru akcji
- Aplikacja web (dostępna dla spółki i akcjonariuszy spółki) z dodatkowymi autorskimi funkcjonalnościami
- Współpraca z licznymi renomowanymi kancelariami prawnymi
APLIKACJA WEB
Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego aplikację DM Navigator do obsługi rejestru akcjonariuszy
- Aplikacja jest dostępna w ramach wszystkich pakietów dla spółki i każdego akcjonariusza spółki.
- Aplikacja umożliwia istotną automatyzację oraz pomaga zabezpieczyć proces odbioru dokumentów akcji od akcjonariuszy.
- Oprócz funkcji wskazanych w filmie aplikacja zawiera dodatkowe funkcje związane z m.in. komunikacją z akcjonariuszami, udostępnianiem i przesyłaniem dokumentów, generowaniem przypomnień o wydarzeniach korporacyjnych.
DLACZEGO DM NAVIGATOR?

- Lider runku usługi rejestru akcjonariuszy!
- Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu rejestrów, ewidencji i depozytów papierów wartościowych
- Najwyższe standardy bezpieczeństwa infrastruktury IT i procesów
- Najlepszy i najliczniejszy zespół do obsługi rejestru
- Efektywność i elastyczność procesów
- Konkurencyjna oferta cenowa dostosowana do aktywności w rejestrze!
- Dedykowany system dla spółek i akcjonariuszy do sprawnej i bezpiecznej obsługi rejestru!
- Ponad 15 lat działalności
- Ponad 12 lat działalności jako bezpośredni KDPW
- Ponad 145 zrealizowanych transakcji
- Zrealizowane transakcje za ponad 4,5 mld zł
- Ponad 40 zrealizowanych transakcji M&A
- Ponad 65 zrealizowanych emisji obligacji
- Ponad 40 transakcji na rynku publicznym (IPO/SPO, ASO, NewConnect)
- Ponad 100 Emitentów dla których prowadzimy ewidencje
- Ponad 300 prowadzonych ewidencji
- Ponad 2500 umów na prowadzenie rejestru akcjonariuszy
CHCESZ OTRZYMAĆ OFERTĘ NA REJESTR DMNAVIGATOR? WYPEŁNIJ FORMULARZ! OTRZYMASZ NAJBARDZIEJ ELASTYCZNĄ I MERYTORYCZNĄ OFERTĘ NA RYNKU.
CHCESZ OTRZYMAĆ OFERTĘ NA REJESTR DMNAVIGATOR? WYPEŁNIJ FORMULARZ! OTRZYMASZ NAJBARDZIEJ ELASTYCZNĄ I MERYTORYCZNĄ OFERTĘ NA RYNKU.
REJESTR I DEMATERIALIZACJA
Rejestr akcjonariuszy prowadzony będzie przez dom maklerski w formie elektronicznej.
Kluczowe zasady prowadzenia rejestru:
- Wpis w rejestrze akcjonariuszy dokonywany jest na żądanie spółki lub osoby mającej interes prawny w dokonaniu wpisu, i dokonywany jest niezwłocznie, ale nie później niż w terminie tygodnia od dnia otrzymania żądania. Wpis jest konstytutywny. O wpisie podmiot informuje niezwłocznie spółkę oraz osobę żądającą wpisu.
- Podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy bada treść i formę dokumentów uzasadniających dokonanie wpisu. Podmiot ten nie ma jednak obowiązku badania zgodności z prawem oraz prawdziwości dokumentów uzasadniających dokonanie wpisu, w tym podpisów zbywcy akcji lub osób ustanawiających ograniczone prawo rzeczowe na akcji, chyba że poweźmie w tym względzie uzasadnione wątpliwości.
- Rejestr akcjonariuszy jest jawny dla spółki i pozostałych akcjonariuszy, i podmioty te mogą żądać informacji z rejestru.
- Podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy jest obowiązany wydać dokument świadectwa rejestrowego niezwłocznie nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia zgłoszenia żądania. – jest to odpowiednik świadectwa depozytowego.
- Spółka wykonuje zobowiązania pieniężne spółki wobec akcjonariuszy z przysługujących im praw z akcji, czyli dywidendy, za pośrednictwem podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy, chyba że statut stanowi inaczej.
Dom Maklerski Navigator SA, jako jeden z najbardziej aktywnych domów maklerskich w zakresie przechowywania i rejestrowania papierów wartościowych, oferuje kompleksowe usługi przygotowania się do wprowadzanych zmian oraz prowadzenia rejestru akcjonariuszy:
- przygotowanie spółki do procesu przejścia z księgi akcyjnej na elektroniczny rejestr akcjonariuszy,
- utworzenie rejestru w odpowiednim momencie,
- prowadzenie rejestru akcjonariuszy zgodnie z wymogami KSH,
- dokonywanie zmian w rejestrze w związku ze zmianą własności akcji, w szczególności w przypadku sprzedaży czy dziedziczenia,
- ustanawianie w ramach rejestru blokad, zastawów itp.,
- udostępnianie danych zawartych w rejestrze uprawnionym podmiotom, tj. akcjonariuszom oraz emitentowi akcji,
- wydawanie świadectw rejestrowych,
- pośredniczenie w wypłacie dywidendy do akcjonariuszy, o ile statut emitenta nie stanowi inaczej,
- wykonywanie wszelkich innych czynności związanych z rejestrem, wynikających z KSH lub innych przepisów prawa.
Rejestr akcjonariuszy będzie zawierał poniższe informacje:
- firmę, siedzibę i adres spółki,
- oznaczenie sądu rejestrowego i numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru,
- datę zarejestrowania spółki i emisji akcji,
- wartość nominalną, serię i numer, rodzaj danej akcji i uprawnienia szczególne z akcji,
- nazwisko i imię albo firmę (nazwę) akcjonariusza oraz adres jego zamieszkania albo siedziby albo inny adres do doręczeń, a także adres poczty elektronicznej, jeżeli akcjonariusz wyraził zgodę na komunikację w stosunkach ze spółką i podmiotem prowadzącym rejestr akcjonariuszy przy wykorzystaniu poczty elektronicznej,
- na żądanie osoby mającej interes prawny – wpis o przejściu akcji lub praw zastawniczych na inną osobę albo o ustanowieniu na akcji ograniczonego prawa rzeczowego wraz z datą wpisu oraz wskazaniem nabywcy albo zastawnika lub użytkownika, adresu ich zamieszkania albo siedziby lub innych adresów do doręczeń, a także adresu poczty elektronicznej, jeżeli osoby te wyraziły zgodę na komunikację w stosunkach ze spółką i podmiotem prowadzącym rejestr akcjonariuszy przy wykorzystaniu poczty elektronicznej oraz liczby, rodzaju, serii i numerów nabytych albo obciążonych akcji,
- na żądanie zastawnika albo użytkownika – wpis, że przysługuje mu prawo wykonywania prawa głosu z obciążonej akcji,
- na żądanie akcjonariusza – wpis o wykreśleniu obciążenia jego akcji ograniczonym prawem rzeczowym,
- wzmiankę o tym, czy akcje zostały w całości pokryte,
- ograniczenia co do rozporządzania akcją,
- postanowienia statutu o związanych z akcją obowiązkach wobec spółki.
W dniu 6 września 2019 r. Prezydent RP podpisał Ustawę o zmianie Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, w efekcie czego wprowadzona została obowiązkowa dematerializacja akcji wszystkich spółek akcyjnych oraz komandytowo – akcyjnych.
Obowiązkowa dematerializacja akcji
W dniu 1 marca 2021 r. wszystkie akcje z mocy prawa utracą swoją ważność, a akcjonariuszami będą osoby ujawnione w rejestrze akcjonariuszy. Po tym dniu akcje nie będą dokumentem potwierdzającym status akcjonariusza, tylko będą dokumentem dowodowym niezbędnym do aktualizacji rejestru akcjonariuszy.
W konsekwencji wprowadzanych zmian 2020 r. będzie rokiem przygotowania wszystkich spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych do utworzenia rejestrów akcjonariuszy.
Ponadto nowela KSH:
- od 1 stycznia 2020 r. nakłada na wszystkie spółki akcyjne obowiązek posiadania strony www dedykowanej obsłudze walnych zgromadzeń akcjonariuszy
- od 1 marca 2020 r. wprowadza również nową formę spółek, tj. proste spółki akcyjne. Akcje emitowane przez proste spółki akcyjne również będą objęte obowiązkową dematerializacją, przy czym przepisy w tym zakresie wchodzą w życie razem z datą udostępnienia tej formy prowadzenia działalności, czyli od 1 marca 2020 r.
W myśl noweli KSH, akcje nie będą mogły posiadać formy dokumentu i będę musiały być zarejestrowane w:
- w rejestrze akcjonariuszy prowadzonym przez dom maklerski, uprawniony do prowadzenia rachunków papierów wartościowych lub bank powierniczy, albo
- w depozycie prowadzonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
Co istotne, akcje tej samej spółki nie będą mogły być zarejestrowane jednocześnie w rejestrze akcjonariuszy i KDPW. Oznacza to, że spółki akcyjne mające choć jedną akcję zarejestrowaną w KDPW, czyli na pewno wszystkie spółki publiczne (GPW oraz ASO NewConnect) będą musiały w 2020 r. zarejestrować w KDPW wszystkie dotychczas niezarejestrowane akcje. Do tego będą potrzebowały pośrednika rejestracyjnego, o którym więcej mowa w zakładce Przechowywanie i rejestrowanie papierów
Natomiast spółki akcyjne, które dotychczas nie miały akcji zarejestrowanych w KDPW, będą musiały wybrać podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy.
Co istotne, wybór podmiotu prowadzącego elektroniczną ewidencję akcjonariuszy wymaga uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, natomiast przy zakładaniu nowej spółki podmiot ten musi być wskazany w akcie założycielskim.
2020-01-09: Webinar: Rejestr akcjonariuszy |DM Navigator & Sadkowski i Wspólnicy
2020-01-29: Debata ekspercka na GPW: dematerializacja akcji | DM Navigator & Personalities.pl
2020-01-30: Śniadanie prawno-biznesowe | DM Navigator & EY
2020-02-06: Webinar: Rejestr akcjonariuszy | DM Navigator & SSW Pragmatic Solutions
2020-02-26: XI Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG | DM Navigator & SEG
2020-03-04: Webinar: Dematerializacja akcji w spółkach akcyjnych | DM Navigator & EY
2020-03-04: Kongres Regulacji Prawnych: Regulacje prawne z obszaru zarządzania wierzytelnościami
2020-05-06: Webinar: Dematerializacja akcji. Rejestr akcjonariuszy | DM Navigator & Kancelaria ALTO
2020-05-08: Webinar: Obowiązkowa dematerializacja akcji | DM Navigator & Rödl & Partner
2020-08-03: Webinar: Dematerializacja akcji w 60 minut | DM Navigator
2020-09-16: Webinar: Dematerializacja akcji – dla opornych | DM Navigator
2020-09-23: Webinar: Obowiązkowa dematerializacja akcji – szkolenie last minute | DM Navigator
2021-06-08: Webinar: Nowe technologie w funkcjonowaniu spółek prawa handlowego | DM Navigator
2021-09-07: Webinar: O rejestrze akcjonariuszy i dematerializacji raz jeszcze | DM Navigator
Przybliżając temat rejestru akcjonariuszy dzielimy się wiedzą w tym zakresie. Zapraszamy do lektury naszych publikacji i wypowiedzi w obszarze rejestru i dematerializacji akcji:
2019-11-25 Parkiet: Akcjonariuszu przygotuj się na rejestrację!
2019-12-10 Business Centre Club: Cyfrowy rejestr – część pierwsza
2019-12-18 Korporacyjnie.pl: Obowiązki i zadania podmiotu prowadzącego rejestr
2020-01-09: Webinar: Rejestr akcjonariuszy | Sadkowski i Wspólnicy
2020-01-16 Business Centre Club: Rejestr akcjonariuszy – nowa rzeczywistość dla spółek akcyjnych
2020-01-20 Korporacyjnie.pl: Czynności niezbędne do otwarcia rejestru akcjonariuszy
2020-02-11 Puls Biznesu: Papierowe akcje przejdą do lamusa
2020-02-19: Korporacyjnie.pl: Jawność danych zawartych w rejestrze akcjonariuszy
2020-02-22: Finanse i Controlling: Obowiązkowa dematerializacja akcji i rejestr akcjonariuszy
2020-03-01: Stock Market: Obowiązek dematerializacji wyzwaniem dla firm (artykuł na s. 72-73)
2020-03-11: Akademia Parkietu: Obowiązkowa dematerializacja papierów wartościowych
2020-04-02: Korporacyjnie.pl: Konsekwencje zmian dla spółek publicznych
2020-06-10: Korporacyjnie.pl: Koszty związane z usługą prowadzenia rejestru akcjonariuszy
2020-08-03: Parkiet: Ład korporacyjny w czasach zarazy
2020-09-07: Finanse i Controlling: Jak w czasach pandemii utrzymać ład korporacyjny w spółce
2020-09-14: Korporacyjnie.pl: Instytucja świadectwa rejestrowego
2020-01-09: Webinar: Rejestr akcjonariuszy |DM Navigator & Sadkowski i Wspólnicy
2020-01-29: Debata ekspercka na GPW: dematerializacja akcji | DM Navigator & Personalities.pl
2020-01-30: Śniadanie prawno-biznesowe | DM Navigator & EY
2020-02-06: Webinar: Rejestr akcjonariuszy | DM Navigator & SSW Pragmatic Solutions
2020-02-26: XI Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG | DM Navigator & SEG
2020-03-04: Webinar: Dematerializacja akcji w spółkach akcyjnych | DM Navigator & EY
2020-03-04: Kongres Regulacji Prawnych: Regulacje prawne z obszaru zarządzania wierzytelnościami
2020-05-06: Webinar: Dematerializacja akcji. Rejestr akcjonariuszy | DM Navigator & Kancelaria ALTO
2020-05-08: Webinar: Obowiązkowa dematerializacja akcji | DM Navigator & Rödl & Partner
2020-08-03: Webinar: Dematerializacja akcji w 60 minut | DM Navigator
2020-09-16: Webinar: Dematerializacja akcji – dla opornych | DM Navigator
2020-09-23: Webinar: Obowiązkowa dematerializacja akcji – szkolenie last minute | DM Navigator
2021-06-08: Webinar: Nowe technologie w funkcjonowaniu spółek prawa handlowego | DM Navigator
2021-09-07: Webinar: O rejestrze akcjonariuszy i dematerializacji raz jeszcze | DM Navigator
Przybliżając temat rejestru akcjonariuszy dzielimy się wiedzą w tym zakresie. Zapraszamy do lektury naszych publikacji i wypowiedzi w obszarze rejestru i dematerializacji akcji:
2019-11-25 Parkiet: Akcjonariuszu przygotuj się na rejestrację!
2019-12-10 Business Centre Club: Cyfrowy rejestr – część pierwsza
2019-12-18 Korporacyjnie.pl: Obowiązki i zadania podmiotu prowadzącego rejestr
2020-01-09: Webinar: Rejestr akcjonariuszy | Sadkowski i Wspólnicy
2020-01-16 Business Centre Club: Rejestr akcjonariuszy – nowa rzeczywistość dla spółek akcyjnych
2020-01-20 Korporacyjnie.pl: Czynności niezbędne do otwarcia rejestru akcjonariuszy
2020-02-11 Puls Biznesu: Papierowe akcje przejdą do lamusa
2020-02-19: Korporacyjnie.pl: Jawność danych zawartych w rejestrze akcjonariuszy
2020-02-22: Finanse i Controlling: Obowiązkowa dematerializacja akcji i rejestr akcjonariuszy
2020-03-01: Stock Market: Obowiązek dematerializacji wyzwaniem dla firm (artykuł na s. 72-73)
2020-03-11: Akademia Parkietu: Obowiązkowa dematerializacja papierów wartościowych
2020-04-02: Korporacyjnie.pl: Konsekwencje zmian dla spółek publicznych
2020-06-10: Korporacyjnie.pl: Koszty związane z usługą prowadzenia rejestru akcjonariuszy
2020-08-03: Parkiet: Ład korporacyjny w czasach zarazy
2020-09-07: Finanse i Controlling: Jak w czasach pandemii utrzymać ład korporacyjny w spółce
2020-09-14: Korporacyjnie.pl: Instytucja świadectwa rejestrowego
KLUCZOWE DATY
Proces przygotowania do wprowadzonych zmian w KSH należy rozpocząć odpowiednio wcześniej, ponieważ przed 30 czerwca 2020 r. każda spółka akcyjna oraz komandytowo-akcyjna musi po raz pierwszy wezwać wszystkich akcjonariuszy do zwrotu dokumentów akcji w spółce. Poniżej podsumowujemy kluczowe daty z punktu widzenia przygotowania się do zmian:
01.01.2020 r. – wejście w życie obowiązku posiadania strony www służącej do obsługi walnych zgromadzeń akcjonariuszy
30.09.2020 r. – maksymalny termin na wybór (uchwałą walnego zgromadzenia) i podpisanie umowy z podmiotem prowadzącym rejestr akcjonariuszy
30.09.2020 r. – maksymalny termin na pierwsze wezwanie spółki do akcjonariuszy odnośnie zwrotu posiadanych akcji
30.01.2021 r. – maksymalny termin na ostatnie wezwanie spółki do akcjonariuszy odnośnie zwrotu posiadanych akcji
01.03.2021 r. – utrata ważności przez akcje w formie dokumentowej (zachowanie wyłącznie mocy dowodowej w zakresie wykazania przez akcjonariusza przysługujących mu praw udziałowych)
01.03.2026 r. – utrata ochrony praw członkowskich przez akcjonariuszy, których dokumenty akcji nie zostały złożone w spółce i nie zostały ujęte w rejestrze akcjonariuszy
Z praktycznego punktu widzenia, w związku z faktem, że wyboru podmiotu prowadzącego rejestr dokonuje WZA, sugerujemy, żeby wybór ten został dokonany maksymalnie podczas walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2019 r.
FAQ – NAJCZĘSTSZE PYTANIA
Zestawienie najczęściej zadawanych pytań dotyczących rejestru akcjonariuszy wraz naszymi odpowiedziami znajduje się na podstronie
Aplikacja DM Navigator do obsługi rejestru akcjonariuszy:
Rejestr Akcjonariuszy Web (dmnavigator.pl)
Regulamin świadczenia usługi prowadzenia rejestru akcjonariuszy w DM Navigator:
- dla spółek akcyjnych i komandytowo – akcyjnych:
Regulamin Rejestru Akcjonariuszy dla spółek akcyjnych i komandytowo – akcyjnych (01.03.2022 r.) - dla prostych spółek akcyjnych:
Regulamin Rejestru Akcjonariuszy dla prostych spółek akcyjnych (01.03.2022 r.)